www.pardubickykraj.cz/aktuality
Pardubice/Otradov - V dubnu letošního roku Pardubický kraj vyhlásil výzvu na možnost získání programové podpory ze svého rozpočtu na sociální podnikání. Jedním z úspěšných žadatelů byla i Dřevovýroba Otradov, která získala 100 tisíc korun na budování centra praktické výuky pro žáky a studenty se zdravotním postižením. Jak peníze využívají, se přijel podívat radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Jsem rád, že jsme mohli v letošním roce podpořit i sektor sociálního podnikání dotacemi z rozpočtu našeho kraje. Vnímám rozvoj sociálních podniků jako velmi významnou součást rozvoje kraje. Díky usnadnění zaměstnávání lidí se zdravotním omezením se vytváří prostor pro uplatnění těchto lidí, kteří mohou vytvářet užitečné a pěkné výrobky“, řekl Pavel Šotola.
Dřevovýroba Otradov je společnost s téměř devadesátiletou tradicí na zpracování dřeva. Stěžejním výrobním programem je výroba dřevěných výrobků jak pro domácnosti a gastronomii, tak i různých dřevěných komponentů pro jiné organizace. Posledních 10 let se podnik věnuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením a implementaci principů sociálního podnikání. Téměř 97 % všech zaměstnanců jsou lidé, kteří mají zdravotní omezení, a proto nemohou pracovat v běžných pracovních procesech, například lidé s postižením páteře a kloubů, s roztroušenou sklerózou, duševním onemocněním, s cukrovkou.
Firma chce nyní rozšířit počet pracovních míst a vytvořit bezpečné výrobní prostředí a hygienický komfort pro lidi se zdravotním postižením. Zároveň nezapomíná na osobnostní růst zaměstnanců a vytvoření podmínek pro praxi žáků a studentů se zdravotním postižením.
„I zde vidíme, jak je důležitá mezirezortní spolupráce. Podpora žáků a studentů se zdravotním postižením, nácvik pracovních schopností a získání řemeslných dovedností umožní lepší uplatnění těmto mladým lidem na trhu práce. Díky tomu pak nepotřebují využívat například jiné sociální služby pro nácviky sociálních dovedností,“ dodal radní Šotola.