KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2007 Čekání skončilo. Hospic bude
Zpět

Čekání skončilo. Hospic bude

Přidáno 20. 1. 2012
Chrudim - Lidé v kraji už nebudou muset umírat v nemocnicích nebo léčebnách dlouhodobě nemocných. Ministerstvo zdravotnictví totiž konečně souhlasilo s tím, aby v Chrudimi vznikl nový hospic. Zdravotnické zařízení, které se stará o umírající lidi, se začne stavět ještě letos.
Chrudim - Lidé v kraji už nebudou muset umírat v nemocnicích nebo léčebnách dlouhodobě nemocných. Ministerstvo zdravotnictví totiž konečně souhlasilo s tím, aby v Chrudimi vznikl nový hospic. Zdravotnické zařízení, které se stará o umírající lidi, se začne stavět ještě letos.
„Ministerstvo zdravotnictví v horizontu deseti dnů uvolní částku ve výši minimálně osmi milionů korun. To umožní stavbu hospice zahájit,“ uvedl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.
Vybudování hospice už pět let připravuje občanské sdružení Smíření, které kvůli tomu organizovalo velkou veřejnou sbírku a už připravilo vše nutné pro zahájení stavby.
„Stavba je připravena do fáze předání staveniště, zítra se může začít stavět,“ uvedl krajský radní pro sociální péči, neziskový sektor a cestovní ruch Miloslav Macela.
Výstavba hospice bude stát 70 milionů korun, po pěti milionech korun přislíbily radnice v Pardubicích a Chrudimi a 20 milionů korun přidá Pardubický kraj. „Předpokládám, že budou zapojeny také další veřejné sbírky a sponzorské dary velkých firem v regionu,“ uvedl Línek. „Pokud nám stát přidělí i další dotaci, mohla by výstavba skončit již příští rok,“ řekl Macela.
Pardubický kraj je jedním z posledních regionů, který neměl hospic.
Hospic nemocnému garantuje, že nebude trpět nesnesitelnou bolestí, bude vždy respektována jeho lidská důstojnost a v posledních chvílích nezůstane sám. Zdravotnické zařízení je ale i službou pro rodinu umírajícícho.
Sdružení Smíření začalo s přípravou výstavby hospice v Chrudimi v roce 2002. Podařilo se mu bezplatně získat od radnice pozemek pro výstavbu v okrajové části města, ve veřejných sbírkách a od sponzorů shromáždilo několik milionů korun. Za dva miliony od Pardubického kraje pořídilo projektovou dokumentaci budovy, s níž získalo stavební povolení, a má i vybranou stavební firmu.
Hospic s 27 lůžky by se měl rovněž stát krajským centrem pro domácí hospicovou péči. Podle předsedkyně sdružení Marie Blažkové by mělo být mnohem běžnější, že nevyléčitelně nemocní lidé tráví poslední chvíle doma obklopeni vlastní rodinou. „Zároveň chceme vytvořit pracovní místa pro zdravotně postižené, například psychicky postižené lidi,“ uvedla před časem Blažková. Ročně bude provoz zařízení stát přibližně deset milionů korun. Část z nich chce sdružení získávat od kraje a sponzorů, část z veřejného zdravotního pojištění.
Pojišťovny hradí 50 procent nákladů, což je zhruba stejně, kolik platí pojišťovna za jedno lůžko v léčebně dlouhodobě nemocných. Za péči by klienti dopláceli asi 200 až 300 korun denně, nemajetní pacienti by neplatili nic.
V Pardubickém kraji hospic mnoho let schází, na pardubické univerzitě byl už akreditován obor, který je zaměřen právě na hospicovou péči. „Náhradním způsobem se to řeší v Červeném Kostelci nebo, což je horší, zůstávají umírající lidé v léčebnách dlouhodobě nemocných či v nemocnicích,“ uvedl Macela.
VČeské republice již existují hospice v Praze, Olomouci, Brně, Prachaticích, Plzni, Valašském Meziříčí, Mostě, Litoměřicích, Červeném Kostelci, Rajhradě a v Ostravě.

***

Hospic nemocnému garantuje, že nebude trpět nesnesitelnou bolestí a bude vždy respektována jeho lidská důstojnost.