Pardubice - MUDr. Drahomíra Peřinová, alergoložka, ředitelka Dětského centra Veská si připravila povídání na téma Životní prostředí a alergie. Navštívila několik vesnic a měst a na toto téma přednášela.
Pardubice - MUDr. Drahomíra Peřinová, alergoložka, ředitelka Dětského centra Veská si připravila povídání na téma Životní prostředí a alergie. Navštívila několik vesnic a měst a na toto téma přednášela.
„Alergie je stále na vzestupu, což je neoddiskutovatelné, alergie a alergická onemocnění se stala fenoménem naší doby. Podle odhadů v roce 2 015 bude každý druhý Evropan alergikem a po právu byla alergie zařazena na seznam priorit Evropského parlamentu v rámci výzkumného programu na rok 2008.
V naší populaci je nyní asi 25% lidí, kteří se již jako alergici projevili. Alergie není jen doménou alergologie, ale dotýká se všech oborů – medicínských odvětví. Alergická onemocnění nejsou častou příčinou smrti, ale přesto zaslouží výraznou pozornost, neboť alergie je limitujícím faktorem kvality života, také častou příčinou pracovní neschopnosti, absencí ve škole a ekonomickou zátěží zdravotnického systému.
Alergie je označovaná také jako přestřelená neúměrná reakce obranyschopnosti, kdy organismus se brání cizorodé látce – alergenu a vyvolá řadu reakcí projevující se jako rýma, zánět spojivek, ekzem, kopřivka, asthma bronchiale.
Jedinec se může narodit s mnoha geny pro alergii, které reagují na vlivy z prostředí, ale které ovlivňují příznaky, průběh nemocí i to, jak alergik reaguje na léky. Neumíme změnit geny, ale měli bychom umět hospodařit s tím, že nebudeme riskovat kontakt alergika s agresivními alergeny.
Příčiny narůstajícího počtu alergických chorob jsou ve stále víc znečištěném prostředí- svou roli hrají farmaceutické přípravky v zemědělství, chemizace potravin. Současnou významnou roli ale také hrají škodliviny z bytového a domovního prostředí a je těžké určit, která část hraje větší čí významnější roli. Je ale pravda, že ve vnitřním prostředí trávíme více času a také koncentrace škodlivin ve vnitřním prostředí je 5x vyšší než v zevním prostředí. Nedílnou součástí je také to, že vnitřní prostředí se v průběhu minulého století významně změnilo – čalounění, nábytek, koberce, systém větrání.
Zdroje znečištění - koberce, textilní materiály, materiály s obsahem azbestu
Prchavé látky z nábytku, barev, nátěrů. Lepidel
Emise ze strojového vybavení kanceláří
Látky prachové ze systému vytápění, větrání, zvlhčovačů
Zdroje z činnosti člověka – kouření včetně pasivního kouření
Kosmetika
Čisticí prostředky, úklidová činnost
Vaření
Zdroje ze zevního prostředí - vzdušné alergeny
Škodliviny průmyslových provozů
Škodliviny autoprovozu
Inverse, smog
Pesticidy
Moderní způsob života nese sebou expozici agresivních alergenů.
Čistota ovzduší je pro člověka velmi důležitá, a to hlavně pro alergiky. Člověk sám ovzduší sám neustále zhoršuje a znečišťuje. Stálá vysoká čistota vzduchu je v jeskyních, které někde využíváme k takzvané speleoterapii. Ionizace vzduchu je jedním z faktorů, který je nezbytný pro zdraví a pohodu ve vnitřním prostředí.
Inverze – jako častý jev v městských aglomeracích je jev, kdy dole u země je chladno, často s mlhou, na horách svítí sluníčko. Zradou je, že u země ve studeném vzduchu se hromadí všechny zplodiny z výfuků automobilů a komínů, vzniká smoke – kouř, fog – mlha.
Ozon je plyn, který vzniká z kyslíku působením UV zářením ve vysokých výškách – 30 - 40 km nad zemským povrchem, je v městských aglomeracích z oxidů dusíku vylučovaných automobilem. Je to plyn dráždící sliznici spojivek a dýchacích cest. Toto vše astmatiky dráždí ke kašli a může provokovat astmatické obtíže.
Také se zhoršuje prostředí interiérů bytů, školních tříd a místností, kde pracujeme. Změnám v ulici se bráníme obtížně, v interiérech čističkami vzduchu.
Důležitá je rovnováha mezi kladnými a zápornými ionty. Všechny činnosti, kterými zvyšujeme prašnost, vedou ke snížení koncentrace lehkých záporných iontů v ovzduší. Přidají-li se kuřáci, situace se zhoršuje.
Nízké hodnoty lehkých záporných iontů snižují samočisticí funkci řasinek na povrchu dýchacích cest.
Oxidy dusíku vznikají nejčastěji u plynových spotřebičů.
Těkavé látky se uvolňují z řady materiálu – nábytek, textilie, koberce. Nejčastější látkou je formaldehyd, který dráždí oči a dýchací cesty.
V interiéru mají kuřáci na svědomí zvyšování benzenu.
Výzkumy ukazují, že pozitivní rodinnou alergickou anamnézu má dnes 24% kojenců, tedy téměř každé čtvrté dítě je ohroženo alergickým onemocněním.
Mateřské mléko je tou nejvhodnější výživou pro kojence i při prevenci alergie.
MUDr. Drahomíra Peřinová,
alergoložka, ředitelka Dětského centra Veská