Za pár let by mohla být Králická pevnostní oblast turisticky mnohem zajímavější než dosud. Pokud získá evropské peníze, návštěvníkům se otevře mnohem víc objektů, oblast propojí síť hipostezek a cyklostezek a vznikne patřičné zázemí služeb.
Králíky - Za pár let by mohla být Králická pevnostní oblast turisticky mnohem zajímavější než dosud. Pokud získá evropské peníze, návštěvníkům se otevře mnohem víc objektů, oblast propojí síť hipostezek a cyklostezek a vznikne patřičné zázemí služeb.
„Na Králicku bude něco, co v republice nemá v tomto rozsahu obdobu a možná nemá obdobu ani v Evropě,“ řekl Ráboň.
Nejpodstatnější krok je získání objektů od armády, je jich kolem 250. Vloni již armáda převedla na Králíky pevnost Hůrka, nyní se předávají dva pěchotní sruby v Lichkově, což je stále jen střípek z rozsáhlého pevnostního systému pohraničí.
„Stále je nebezpečí, že největší památky, které by měly nárok na velkou podporu, kvůli liknavému přístupu armády o peníze přijdou,“ obává se Ráboň.
Zároveň podotýká, že ambice zpřístupnit všechny objekty je planá. Mnoho z nich je v nepřístupném terénu, proti otevření by jistě u řady z nich byl i vlastník lesa.
Jedno zdržení obcím nahrálo. Dotační výzva na podporu cestovního ruchu se přesunula z jara na podzim. „Pokud tedy jednání s armádou půjdou bez komplikací, peníze by se neměly propást,“ řekl první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Všechny obce kromě Mladkova o převod požádaly. Pardubický kraj požádal o pevnost Bouda. „Příští týden mám schůzku se šéfem vojenské ubytovací a stavební správy, abych zjistil, zda je převod připravený. Měli provést přípravy na vklad do katastru,“ uvedl Línek.
Mladá fronta DNES 17.3.2009, rubrika Kraj Pardubický, strana 2, autor ČTK