„Systém používáme hlavně v kontaktu s okolními radnicemi. Registrovaných chrudimských občanů je zatím jen několik desítek. Počet uživatelů zpravidla narůstá v situacích, kdy je na obzoru nějaký problém. K tomu naštěstí v poslední době nedošlo,“ říká místostarosta Roman Málek, kterého lze zařadit mezi příznivce moderních technologií. Registrace lidí k odběru zpráv může být anonymní a přijímané informace nejsou zpoplatněny, náklady hradí obec.
Obce informují SMS zprávami o zasedání zastupitelů, ale také o prodeji kuřic na návsi.
Chrudim/ Díky SMS zprávám se dnes k občanům měst, ale i těch nejmenších obcí, mohou rychle a pohodlně dostat téměř veškeré informace.
Přesvědčily se o tom včera také dvě desítky starostů z Chrudimska i z ostatních regionů, kteří se do Chrudimi přijeli s podobnou možností seznámit. A proč do Chrudimi? Právě Chrudim totiž zmíněný informační systém používá již od roku 2007.
„Obce mohou svým občanům zasílat například povodňové či další krizové informace, ale také upozornění na kulturní a sportovní akce, nedoplatky za pokuty či za svoz domovního odpadu. Zejména v malých obcích chodí lidem na mobily třeba i informace o prodeji drobného hospodářského zvířectva, o zasedání zastupitelů nebo o mimořádných uzavírkách lékařských ordinací,“ vyjmenovává některé možnosti lektorka Jana Mertová z pražské společnosti InfoKanál, která takový systém nabízí.
Radnice mohou do adresáře pro rozesílání zpráv zařadit každého, kdo se registruje, případně jen obyvatele některých lokalit. Podobně funguje provoz v Chrudimi, kde si lidé z okolí Stromovky a Šancí objednali odebírání povodňových informací.
„Systém používáme hlavně v kontaktu s okolními radnicemi. Registrovaných chrudimských občanů je zatím jen několik desítek. Počet uživatelů zpravidla narůstá v situacích, kdy je na obzoru nějaký problém. K tomu naštěstí v poslední době nedošlo,“ říká chrudimský místostarosta Roman Málek, kterého lze zařadit mezi příznivce moderních technologií. Registrace lidí k odběru zpráv může být anonymní a přijímané informace nejsou zpoplatněny, náklady hradí obec.
Pro Chrudim půjde asi vždy jen o doplňkovou službu. Město má i web, bezdrátový rozhlas či tištěný měsíčník. Jsou však vsi, kde zprávy na mobil přijímá až 97 procent lidí. Pro malou obec může být údržba a modernizace rozhlasu finančně neúnosná. Starosta raději pošle lidem pár stovek zpráv po koruně.
Chrudimský deník 14.3.2009, titulní strana, autor: Marek Nečina