KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2010 Do dějin církve se zapsal svojí dobrotou
Zpět

Do dějin církve se zapsal svojí dobrotou

Přidáno 20. 1. 2012
Arcibiskup Karel Otčenášek slavil své devadesáté narozeniny před tisícovkami lidí. Gratulace přijímal od prezidenta Václava Klause či zpěvačky Lucie Bílé. Hradec Králové – První máj v metropoli Královéhradeckého kraje dostal v sobotu podstatně jiný duchovní rozměr než veselice s rudými proletářskými třepetalkami.
Deník mezi gratulanty

Do katedrály svatého Ducha přišly tisíce lidí oslavit devadesáté narozeniny arcibiskupa Karla Otčenáška. Celou bohoslužbu bylo navíc možné sledovat i na velkoplošné obrazovce.
„Náš jubilant otec arcibiskup Karel Otčenášek v tomto roce slaví tři jubilea, 90 let věku, 65 let kněžské služby a 60 let biskupské služby v katolické církvi,“ řekl pro Deník pražský arcibiskup Dominik Duka. „Je vlastně druhým služebně nejstarším biskupem světa, u první katedrály svatého Ducha na světě. Vidíme, jak význačné je toto jubileum. Je to jubileum muže, který se zapsal do dějin církve svou věrností, opravdovostí, ale především svojí dobrotou. A tak k tomuto jubileu, které jsme oslavili společně v katedrále svatého Ducha, přeji otci arcibiskupu Karlovi opravdu hodně zdraví, Boží požehnání, ale především, aby si zachoval svoji velkou odvahu být přítelem všech. Bůh ať mu žehná,“ doplnil Dominik Duka. Sám pak v sobotu převzal čestné občanství od hradeckého primátora Otakara Divíška.

Klaus: Otčenášek je morální autorita

Prezident Václav Klaus při veřejné oslavě na Velkém náměstí označil Karla Otčenáška za legendární postavu.
„Arcibiskup Otčenášek je naprosto mimořádnou osobností nejen české katolické církve, ale celé naší země. Pro celou naši zemi je výraznou morální autoritou a já doufám, že si toho více a více lidí začíná být vědomo,“ uvedl prezident. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek měl pro arcibiskupa zvláštní dar – perníkový kostel Zvěstování Panny Marie v Pardubicích. K němu totiž váže arcibiskupa Otčenáška vzpomínka z minulého režimu. „V padesátých letech minulého století strávil arcibiskup Otčenášek několik let za mřížemi v budově dnešního pardubického okresního soudu. Před časem mi při společném setkání vyprávěl, že se zpoza okna své cely díval právě na tento kostel. To mu dávalo naději a sílu, že nakonec vše dobře dopadne,“ vysvětluje Roman Línek. Kostel z perníku je zároveň poděkováním za duchovní službu široké pardubické veřejnosti.
Pardubický kraj spadá pod královéhradeckou diecézi, v níž arcibiskup Otčenášek dlouhá léta působí. „Lidé z Pardubicka rádi dávají perník, který má evropskou chráněnou značku a je vyhlášenou pochoutkou nejen za hranicemi našeho kraje, ale také naší země,“ dodává Roman Línek. Perníková stavba pro arcibiskupa měří na délku půl metru a je vysoká čtyřicet centimetrů.
Veřejný program na Velkém náměstí v sobotu zakončil společný přípitek na zdraví jubilanta.
autor: JAN KORBEL