Pardubice – Zastupitelstvo Pardubického kraje přijalo na svém posledním zasedání usnesení, ve kterém upozornilo vládu a poslaneckou sněmovnu na nedostatečnou připravenost změn v oblasti péče o ohrožené děti. Podle krajských zastupitelů, v ministerstvem předpokládané době, nejde změnit péči o děti z dětských a kojeneckých ústavů. Krajské samosprávě nejvíce vadí termínové lhůty, kdy má být transformace péče o ohrožené děti provedena. Ty jsou podle nich absolutně nereálné.
„Pro výzvu vládě a poslancům jsme hlasovali napříč politickým spektrem včetně opozičních zastupitelů. V kraji máme devět krajských zařízení, které by měly projít transformací. Ta se však podle nás nedá úspěšně ve stanoveném termínu stihnout,“ vysvětluje důvody usnesení zastupitelstva náměstek hejtmana Roman Línek.
„Shodujeme se s vládou a ministerstvem v tom, že v ústavní péči je u nás umístěno procentuálně výrazně více dětí než v ostatních zemích Evropské unie a je nutné to změnit. Avšak zásadní rozpor spatřujeme v připravenosti a rychlosti transformace. Pěstounské rodiny pro tři sta dětí ze dne na den nenajdete,“ zdůraznil radní pro sociální oblast Pardubického kraje Jiří Brýdl.
Pardubický kraj zřizuje devět pobytových zařízení pro ohrožené děti
Pardubický kraj je zřizovatelem celkem devíti pobytových zařízení pro děti od narození do 18 let, s celkovou kapacitou 302 lůžek. Zařízení poskytují náhradní péči o ohrožené děti do jejich plnoletosti, případně do ukončení jejich přípravy na povolání. Cílem transformace je snížit počty dětí umísťovaných do ústavních zařízení. Podle současného návrhu ministerstva by do ústavů neměly být od roku 2014 přijímány děti do tří let věku a od roku 2016 děti do sedmi let věku.
Podle radního Jiřího Brýdla je potřeba najít nejen vhodné rodiny pro děti z ústavů, ale především finance na spuštění celého systému, který je podle odborníků doslova revoluční. Vedle transformace ústavů je nezbytné provést také semináře a osvětovou kampaň jak pro pracovníky sociální péče, tak i veřejnost.