20.1.2015 Pardubický deník str. 8
Zjistili jsme
Uplynulý ročník tradiční Burzy filantropie zaznamenal několik výjimečných momentů.
Tím hlavním je především nová rekordní hodnota darů ve výši 1.392.000 korun, kterou sponzoři rozdělili mezi 47 neziskových organizací z celého Pardubického kraje!
Díky této podpoře se mohlo zrodit mnoho projektů, z nichž bude mít prospěch široká veřejnost. Burzu filantropie pořádá Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje. V roce 2014 se opět odehrála ve všech čtyřech okresech kraje – Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy. Doplnila je i jedna místní burza v Letohradě.
Obdoba Dne D
Burza filantropie je obdobou známého televizního pořadu Den D. Své projekty zde před zraky donátorů z řad veřejného i soukromého sektoru prezentují neziskové organizace. Projekty, které prokáží svou potřebnost a prospěšnost, jsou poté od donátorů podpořeny finančně, materiálně či jinou formou pomoci.
Od roku 2011, kdy se konaly první pilotní burzy, je jejich pravidelným donátorem i Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.
„Velkou radost mi dělá především stále se zlepšující úroveň prezentací projektů neziskovek, které jsou zároveň dobře připraveny i na podrobné dotazy donátorů k ekonomickým stránkám projektu. Velké poděkování patří všem pravidelným partnerům za jejich dlouhodobou podporu burzy a šíření jejího dobrého jména, a stejně tak i těm novým, kteří se nebáli s námi v tomto ročníku vstoupit do společného příběhu Burzy filantropie. Neziskovky tak od nich v roce 2014 získaly na projekty pro veřejnost o 171.500 kroun více než v předcházejícím ročníku,“ oceňuje Pavel Šotola.
Zejména díky podpoře donátorů se burze daří naplňovat její hlavní cíl, kterým je vznik veřejně prospěšných projektů a nových partnerství. „Burzou filantropie jsme ukázali možnost, jak lze transparentní cestou získávat finance a podporu pro neziskové organizace. Neziskovky zároveň musí odvést kus tvrdé práce. Cesta od vytvoření projektu po jeho obhájení na burze pod drobnohledem donátorů je velice dlouhá. Burza zaznamenala obrovský úspěch, který se šíří i za hranice kraje. Již nyní nás kontaktují organizace z České republiky, které si přejí, abychom jim předali naše zkušenosti a naučili je pořádat vlastní Burzu filantropie,“ přibližuje senátorka Miluše Horská, která je zároveň i místopředsedkyní pořádající Koalice nevládek Pardubicka.
Projekty, které se díky burze zrealizovaly, mají pozitivní efekt na život v mnoha místech Pardubického kraje.
Výjimečné momenty
Každá Burza filantropie zažívá výjimečné momenty, na té pardubické byl velkým překvapením dar 125.000 korun na projekt Křižovatka handicap centra, které tak pořídilo speciální rehabilitační přístroj Redcord.
Kromě klientů organizace jej může využívat i veřejnost, jelikož přístroj pomáhá zlepšit výkonnost rekreačním i profesionálním sportovcům.
Důkazem o pestrosti projektů na burze je úspěch Pardubického spolku historie železniční dopravy, jeho nadšenci si zde vysloužili finanční podporu na revitalizaci historického autobusu Karosa ŠL 11, který bude taktéž sloužit široké veřejnosti a připomíná nám kus nedávné historie.
Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj si do nového ročníku burzy připravily i několik inovací. Tou hlavní je spuštění nového webu nebo vydání brožury mapující historii burzy.
Čtyři okresní burzy
„I letos se můžeme těšit na čtyři okresní burzy, do jejichž průběhu se prostřednictvím internetového hlasování zapojí opět veřejnost. Na webu budou vyvěšeny projekty, které se ucházejí o podporu, každý proto může dát hlas svému favoritovi a ty nejúspěšnější vyslat do samotného finále okresní Burzy filantropie, kde již budou projekty prezentovány před samotnými donátory,“ říká Michal Chlumský, PR manažer Koalice nevládek Pardubicka.