26. 2. 2015 Mladá fronta DNES str. 3 autor: Lenka Štěpánková
Celkem 771 pacientů se v kraji léčí s Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů je to jen desetina těch, kteří tímto onemocněním trpí. Diagnostikovat tuto nemoc je totiž obtížné. V Pardubickém kraji se to přesto daří o trochu lépe než jinde.
Jde si ven zaběhat a najednou si uvědomí, že vůbec netuší, kudy se má vrátit domů, i když touto cestou chodila roky. Ztrácí paměť i kontakt s realitou. Nic jí není povědomé. Je ztracená. Diagnóza: Alzheimerova choroba. Takový obrat v životě ve snímku Still Alice potkal Alice Howland. Zatímco Julianne Moore si za tuto roli odnesla Oscara, spousta lidí s tímto onemocněním musí žít - a často o něm ani nevědí.
Odhaduje se, že jen v Pardubickém kraji Alzheimerovou chorobou trpí přibližně sedm tisíc lidí. Léčí se jich však jen 771. Ne každý nemocný totiž vyhledá lékařskou pomoc nebo je správně diagnostikován. Se stoprocentní jistotou totiž tuto nemoc lze diagnostikovat až po smrti.
„Se stárnutím populace nemocných přibývá, přesto Česko dosud nemá vládou schválený plán boje proti demenci,“ řekla spoluautorka Zprávy o stavu demence 2014 Iva Holmerová. Právě Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. V kraji se daří Alzheimerovu chorobu odhalovat lépe než v jiných krajích. Podle údaje krajského úřadu se tu léčí 15 nemocných na 10 tisíc obyvatel, zatímco v celé republice je to 11,5 nemocných na 10 tisíc obyvatel. Jedním z důvodů může být fakt, že je v kraji relativně dost zařízení uzpůsobených na péči o lidi s demencí. „Nemáme informace od obcí, které zjišťují potřebnost sociálních služeb, že by v této oblasti byly zásadní problémy při umísťování nemocných do pobytových zařízení. Ani v oblasti zdravotnických zařízení nevíme o tom, že by současné kapacity nepostačovaly,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který je za zdravotnictví zodpovědný. Sociální péče je nemocným poskytována přímo v jejich domácnostech, formou ambulantní péče ale i prostřednictvím péče pobytové.
„V domovech se zvláštním režimem je v kraji 495 lůžek, lidé s touto nemocí jsou umístěni také v klasických domovech pro seniory. Největší kapacitu z těchto zařízení má Domov u fontány v Přelouči. Další místa pro klienty s Alzheimerovou nemocí mají domovy pro seniory v Pardubicích U Kostelíčka, Litomyšli, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, ve Vysokém Mýtě a ve Svitavách. Ve zdravotnické oblasti působí poskytovatelé péče, kde je pro nemocné přibližně 350 lůžek,“ řekl Roman Línek.
„Samozřejmě je problém, když někdo přijde s tím, že chce nastoupit zítra. Většinou to ale nejdéle do měsíce možné je,“ uvedla ředitelka Domova u fontány v Přelouči Danuše Fomiczewová. V přeloučském domově v současné době žije 190 klientů s Alzheimerovou chorobou.
„Někteří lidé jsou sice v pořadníku, ale ti ještě nastoupit nechtějí. Jejich děti totiž mají pocit, že se o ně musí postarat až do konce. V posledním stadiu nemoci už ale obvykle péči nezvládají a nemocní nastupují k nám,“ řekla Fomiczewová. Do roku 2050 by ovšem podle odborníků měl počet nemocných Alzheimerovou chorobou stoupnout až trojnásobně. Kapacity specializovaných zařízení se proto budou podle kraje zvyšovat i nadále.
„Tendence klasických domovů pro seniory je vymezovat lůžka pro potřeby těchto lidí a školit personál na zajištění péče pro tyto osoby,“ uvedl Línek.