13. 3. 2015 Svitavský deník str. 3 autor: Veronika Jasanská
Svitavy - Batikované obrazy vznikaly pod rukama klientů centra denních služeb Světlanka. Senioři, lidé se zdravotním postižením a chronickým onemocněním pilně v únoru tvořili, aby nyní mohli vystavovat.
Svitavská charita ve středu uspořádala vernisáž
Proměny IV. Jde již o čtvrtý ročník, který pokaždé obsahuje díla s jinou výtvarnou technikou. Po enkaustice, pastelu a klasických plátnech tak přišla na řadu batika. "V lednu jsme zvolili techniku a domluvili jsme se se všemi, jestli jim to vyhovuje. Pro některé to bylo něco úplně nového. Senioři se toho ze začátku hodně báli, ale když jsme jim to ukázali a viděli, že je to úplně jednoduché, tak se toho také chytli," vysvětlila vznik obrazů vedoucí Světlanky Gabriela Kleinová. Ačkoli nejde o nic složitého, vznikla skutečně krásná a originální díla.
Vše se mění
A proč se jmenuje Proměny? Každý vnímá, jak se během chvilky vše mění. Ať je to nálada, pocity, myšlenky, pohyby, barvy, nebo i celý život.
Vernisáž začala vystoupením žákyň svitavské Základní umělecké školy pod vedením pana učitele Moravce, které potěšily přítomné hosty známými melodiemi. Po úvodních slovech si mohli všichni přítomní prohlédnout obrazy ve foyer Fabriky. Jejich barvitost a originalita se odrážela i ve tvářích všech návštěvníků. "Snažíme se vždy volit techniku, která je efektní, rychlá a zábavná, aby klienti prožívali něco pěkného. Batika byla výborná, protože nikdo dopředu nevěděl, jak to dopadne," doplnila Gabriela Kleinová. Že se jim tato technika líbila, o tom není pochyb. "I když jsem batiku už znala, tak mě moc bavila. Líbí se mi i výtvory ostatních," sdělila jedna z vystavujících Ola Řehůřková. "Skládali jsme tu látku jako do harmoniky a pak na to nanášeli barvy. Ty jsem si vybral sám, protože se mi líbí," představil svůj obraz Pavel Brtník.
Cílem výstavy je ukázat veřejnosti jednu z činností ve Světlance i služby jako takové. "Děkuji všem svým kolegům, kteří nacházejí stále nové techniky a zaujmou klienty novými nápady, pracemi a zpříjemňují jim tak pobyt u nás různými aktivitami," poděkovala ředitelka svitavské charity Blanka Homolová. Pořádáním výstav šíří charita v podstatě i osvětu v oblasti sociálních služeb.
"Přeji vám, aby výstavou prošla celá řada lidí a získali tak možnost se seznámit s tím, co krásného ve Světlance děláte," řekl přítomný radní Pardubického kraje v oblasti sociálních služeb a neziskového sektoru
Pavel Šotola. Výstava je volně přístupná a potrvá až do 19. dubna ve svitavské Fabrice. Komu by se některý obraz líbil natolik, že by ho chtěl mít doma, může si ho zakoupit.