11.2.2015 Lidové noviny str. 12
Regionální nemocnice se mohou od září ucházet o 4,34 miliardy korun z evropských peněz na přístroje
Krajské i další regionální nemocnice čekají v příštích letech miliardové investice. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček mezi ně plánuje rozdělit 4,34 miliardy korun z integrovaného regionálního operačního programu na roky 2014 až 2020. Celkem se může dotací dočkat sedmdesátka nemocnic.
„Tato síť disponuje kapacitou 39 tisíc lůžek. Na základě zkušeností z minulého programovacího období lze předpokládat, že do konce období se reálně podaří podpořit 80 procent, tedy 57 poskytovatelů,“ upřesňuje ministerská Koncepce návazné péče.
Do programu se kvalifikovala zařízení s minimálně 300 lůžky, která zajišťují péči v základních oborech (pediatrie, gynekologie a porodnictví, chirurgie a interna), a současně alespoň čtyři další, jež poskytují péči navazující či předcházející centrům. Tedy onkologickým, traumatologickým, popáleninovým, kardiologickým, cerebrovaskulárním a i ktovým, onkogynekologickým a perinatologickým střediskům vysoce specializované medicíny.
O podporu mohou žádat i nemocnice, které mají méně akutních lůžek, ale splňují druhou podmínku. Ministerstvo spolu s kraji sestavilo seznam páteřních zařízení, jež plní funkci poskytovatelů návazné péče a zároveň jsou odrazovým můstkem k léčbě vysoce specializované.
Výčet doplňuje i několik fakultních nemocnic – plzeňská, olomoucká, hradecká, ostravská, FN Brno a pražský Motol a Všeobecná fakultní. Ty podle analýzy ministerstva zdravotnictví fungují nejen jako centra „vysoké“ medicíny, ale i jako regionální poskytovatelé návazné péče.
Ministerstvo zdravotnictví původně požadovalo, aby se evropské peníze mohly vložit i do staveb a rekonstrukcí. „Podle poslední verze programu ale mohou směřovat pouze do pořízení přístrojů a souvisejících stavebních úprav,“ uvedla mluvčí resortu Štěpánka Čechová.
Plány krajských samospráv jsou často velkolepé, i když zatím nechtějí konkretizovat, jaké přístroje chtějí za evropské peníze pořizovat. Například v Ústí nad Labemradní veškeré záměry v oblasti zdravotnictví, tedy i ty, které se netýkají návazné péče, spočítali na jeden a půl miliardy korun. Zhruba tři čtvrtiny této částky ale mají být potřeba v podporovaných léčebných oborech.
„V rámci programu má být obnoveno přístrojové vybavení či technika v sumě kolem půl miliardy korun,“ uvedla zase vedoucí odboru regionálního rozvoje Vysočiny Iveta Fryšová. Královéhradecké hejtmanství chce investovat v jičínské nemocnici 260 milionů korun do centrálních laboratoří, hemodialýzy a oddělení lůžkové onkologie. Podobně v Trutnově požadují 200 milionů na centrální laboratoře a v Náchodě 300 milionů na vybavení zdravotnickými prostředky.
„Ani jedna z našich akutních nemocnic nemá vybudovaný urgentní příjem pacientů. Minimálně ve dvou bychom chtěli využít evropských prostředků, protože se bude jednat o náročné akce z pohledu finančního,“ odkryl plány první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Severní Morava předpokládá pro své nemocnice v první vlně projekty za 144 milionů.
Jak se ale bude více než čtyřmiliardová suma rozdělovat mezi jednotlivé kraje, není zatím jasné. „Podpora by vždy měla odpovídat skutečné potřebě. Stav infrastruktury se liší jak mezi jednotlivými nemocnicemi v rámci jednoho kraje, tak i mezi kraji navzájem,“ vysvětlila mluvčí Čechová. Regiony tedy nebudou podpořeny zcela stejnou částkou. Jak doplnila mluvčí, o přesnémzpůsobu, jak se peníze rozdělí mezi kraje i jednotlivé nemocnice, se stále jedná.
Výzvy k podání prvních projektů mají být vyhlášeny v září 2015. „Jsme připraveni akce realizovat okamžitě,“ zdůraznil mluvčí Královéhradeckého kraje Michal Friček. Resort si od masivní investiční akce slibuje zvýšení kvality léčby, její dostupnosti a vyrovnání rozdílů mezi jednotlivými nemocnicemi. Akce ale může přinést i další významný benefit, pokud se podaří v krajích viditelně investovat již kolem poloviny příštího roku. Krátce před krajskými volbami to bude jistě zajímavé lákadlo, které podpoří současné hejtmany, z nichž většina vyznává oranžovou stranu stejně jako ministr Němeček.
Investice do nemocnic z evropských fondů
4,34 miliardy korun bude rozděleno tzv. páteřním nemocnicím v regionech, které poskytují péči navazující na vysoce specializovanou péči komplexních center (onkologická, traumatologická a popáleninová, kardiologická, cerebrovaskulární a iktová, onkogynekologická, perinatologická) Investice budou směřovat do přístrojového vybavení a souvisejících stavebních úprav, případně do modernizace urgentních příjmů V září 2015 budou vyhlášeny výzvy pro první projekty.