19.9. 2014 Pardubický deník str. 2
„Staří lidé jsou bohužel často naivní a stávají se snadnou kořistí pro lichváře,“ sdělila místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská. Do hledáčku lichvářů se však často dostávají také lidé se zdravotním postižením. Jak se dá zakročit proti neetickým praktikám lichvářů? Nejlepší prevence je podle zástupců Koalice pro Pardubice znát všechna možná rizika. Proto se také uskutečnila beseda na téma Lichva, vymáhání, exekuce.
Cílem těchto debat je diskuze mezi veřejností a odborníky, kteří se snaží upozornit na rizika. „Témata hazardu a lichvy se týkají velkého množství obyvatel Pardubicka. Osvěta ve finanční gramotnosti je nedostatečná a začíná se týkat i nejmladších skupin obyvatel. Zajímá nás, jak veřejnost tuto problematiku vnímá,“ řekl František Weisbauer, lídr Koalice pro Pardubice.
Besedy se zúčastnili odborníci na toto téma v čele s Janem Bartoškem, místopředsedou Poslanecké sněmovny. „Mezi problémové skupiny patří nízkopříjmové skupiny, senioři. Více než sedmdesát tisíc exekucí je na důchodce, lidi závislé na hazardu či návykových látkách a nedostatečně vzdělané osoby,“ objasnil Jan Bartošek.
„Existuje padesát tisíc živností, které poskytují úvěry. Toto číslo ukazuje, jak je jednoduché si zřídit lichvu. Je nutné regulovat tyto firmy a podporovat neziskové organizaci a programy pro lidi, kteří se dostanou do tíživé životní situace právě třeba proto, že naletěli lichvářům a čelí exekuci,“ zakončila Marie Hubálková, jež je ředitelkou Oblastní charity Pardubice.