Za uplynulý rok se podařilo zcela opustit
hrad Rychmburk, kde žily osoby s duševním onemocněním. Pardubický kraj pro ně letos zprovoznil dva nové domky, další využívají pronajaté byty a rodinný domek v běžné zástavbě.
Také
zámek Bystré opustil sociální ústav, kde žily osoby s mentálním postižením a kombinovanými vadami. I pro ně zajistil Pardubický kraj bydlení v rodinných domcích a bytech v okolí.
Pokračuje také
transformace péče o ohrožené děti. V letošním roce se podařilo
Dětskému domovu v Poličce zcela opustit budovu bývalého sirotčince. Některé děti již nalezly zázemí v pronajatých bytech a pro zbývající včetně administrativního zázemí domova postavil Pardubický kraj rodinný dům v Poličce.
Pardubický kraj je také průkopníkem v oblasti
víceletého financování sociálních služeb. V letošním roce se podařilo schválit už druhý cyklus, který bude sloužit sociálním službám až do poloviny roku 2025.
Mnoho nových aktiv vzniklo v oblasti
prorodinné politiky. Covidové období využil kraj pro rozvoj online služeb. Novou podobu dostal krajský web „Kraj pro rodinu“. Jeho prostřednictvím se zájemci poprvé mohli hlásit i na webináře „O rodině a vztazích“, které jsou pravidelným setkáním s odborníky na dané téma. Ty si získaly celkem početné publikum, které bylo nakonec větší, než při prezenčních akcích. Webináře zajišťuje Poradna pro rodinu Pardubického kraje.
Další vlajkovou lodí sociální politiky Pardubického kraje je i
rozvoj sociálního podnikání. V uplynulém roce jsme nad rámec běžné dotační podpory uspořádali pro zájemce Akademii sociálního podnikání, která byla pořádána jak prezenční, tak i online formou.
Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor